ProSrdce.Cz: MUDr. Petr Bouchal
Kardiologická ordinace
Kardiologická ordinace > Vaše diagnóza - příběhy nemocných > Vítězný protikuřácký boj s Champixem

Vítězný protikuřácký boj s Champixem

 

Začínala jsem jako sváteční kuřák jemuž občasná cigareta navodila příjemnou náladu, která se však po čase  přeinkernovala  do zničující závislosti. Ano, vypěstovala jsem v sobě návyk narkomana na drogu zvoucí  nikotin a byla jsem ochotna pro její získání udělat cokoliv. Denně jsem kouřila  krabičku i dvě, cigaretám jsem podřizovala úplně všechno, bez dávky se mi třásly ruce,  byla jsem roztěkaná, nesnesitelně náladová,  nemohla se soustředit na práci.  „Mravenčily“ mě  rty a ruce, trpěla jsem migrénami a záněty všeho druhu, banální nachlazení bylo utrpením, ranní kašel byl k nepřeslechnutí. Čím víc mě rodina, přátelé, kolegové kouření vymlouvali a zakazovali, tím více jsem byla posedlejší po tom malém tabákovém pokušiteli. Dostala jsem  zánět žil a  varování od ošetřující paní doktorky. To bylo poprvé, kdy jsem na chvíli připustila, že bych mohla přestat, a to nejen kvůli sobě, ale také kvůli manželovi a synovi. A také kvůli tomu, že jsem se ve společnosti stávala uzlíčkem nervů a páchnoucím vyděděncem. 

Nakoupila jsem  dva druhy náplastí, o polovinu snížila počet  vykouřených cigaret, docházela k psychologovi - vše bylo zbytečné, akorát to ve mě  probudilo dětinský vzdor a odpor! Začala jsem být zoufalá, vyzkoušela jsem  sama na sobě, že neřest sama  nezvládnu! Co budu dělat? Jsem slaboch bez vůle. Propadala jsem hlubokým depresím a přesto kouřila dál.  Druhé zdravotní  varování se dostavilo záhy - opět zánět žil. Paní doktorka se tichým klidným hlasem zeptala, zda bych opravdu nechtěla přestat kouřit. „ANO, chci a strašně moc a udělám proto cokoliv jen mi prosím pomozte!“ Ten bílý anděl se usmál a jednou jedinou větou mi řekl o léku Champix, který v  mozku vygumuje centrum chuti na „cígo“ a  zabrání abstinenčním příznakům, které se  při samoléčbě zaručeně vždy a okamžitě dostaví! Do ničeho mě nenutila, nic mi nezakazovala, zásadní rozhodnutí ponechala  na mě. V lékárně jsem vyzvedla Champix a týden se rozhodovala pro den „D“. Ano, to rozhodnutí bylo pro mne převelice těžké a zavazující neb jsem si uvědomovala, že pokud opět selžu a podlehnu, tak už NIKDY s kouřením nepřestanu a třeba i umřu.

Prvních 14 dní s Champixem byly  krušné - postihly mě snad všechny vedlejší účinky které byly v příbalovém letáku uvedeny, ale vytrvala jsem a tu velkou osobní válku jsem vyhrála......ANO, přestala jsem kouřit! Žádný absťák, žádné chutě naopak „vůně“  cizí cigarety mi obracela žaludek o 360 stupňů,  doslova se mi protivili všichni „bezohlední“ kuřáci, kteří mě obtěžovali svou neřestí.

A co říci na závěr? Nikdy nepřestanu být vděčná laskavé paní doktorce za její moudře zvolenou taktiku a profesionální přístup. Můj dík taktéž patří výrobci revolučního léku Champix, který uzdravil jednu těžce závislou kuřačku jež díky této chemické „berličce“ vymýtila hloupý, zákeřný, obtěžující, zdraví ohrožující a finančně náročný zlozvyk....

 

a bonus na závěr - jeden z mých marných pokusů :

 

S opětovným zánětem dásní jsem navštívila paní zubařku, která místo toho, aby mi věnovala špičkovou stomatologickou péči na nejvyšší možné české úrovni, tak mi hodinu nadávala, jak špatně si  čistím zuby, jak se  mám okamžitě zbavit kartáčku s prasečími ostinami, který mi 30 let tak věrně slouží a jak mám okamžitě přestat kouřit!!! Vytáhla jsem odsávací šlauch z chroptící pusy, utřela do rukávu slinami pobryndanou bradu  a optala se, jak to mám udělat, když za celá ta léta jsem si ke kartáčku vybudovala intimní vztah a kouření je mou  srdeční záležitostí. Paní doktorka pomaličku odšroubovala plexisklovou  kuklu z hlavy, povolila knoflíček u gumové zástěry potřísněné krví předešlého pacienta, pod křeslo skopla pár zubů a zadumaně přejížděla prstem po ostří  skalpelu. Po chvilce váhavého přemýšlení ku mě takto pravila : "Doporučím Vám  výborného pana kolegu, který úspěšně zbavuje  pokladnu VZP od narušených pacientů. Tudíž pomůže i Vám!"

A tak jsem se k psychologickému zázraku objednala a vybavena GPS systémem jsem po čtyřhodinovém bloudění došla  na místo určení.   Po vejití do ordinace jsem hned ve dveřích spustila : "Jmenuji se Uxxxová a budu se u Vás léčit! Mou povinností je však Vás upozornit, že jsem odporný závislák bez špetky silné vůle a proto se obávám, že dřííív začnete VY kouřit než já odvyknu. Ale slibuji, udělám pro Vás maximum." Pan doktor si přestal drbat tupé,  kolenem zatlačil šuple s fernetem,  vrazil celou pěst do úst a počal vášnivě dumlat zažloutlý palec od nikotinu. Karty byly rozdány a my přikročili k první lekci odvykací terapie. Nejdříve mě sprdl za všechny kouřící předky a prapředky a vyčetl rodinnou anamnézu předávanou z generace na generaci . Sugestivní otázky pana doktora mě po 15-ti minutách nudí a tak zatímco ON  přehlcuje hardisk nechutnými detaily o mé kuřácké vášni, já bezděčně bloumám očima po ordinaci a přemýšlím do které  skříně  uloží všechny šanony s mým jménem. První zahřívací kolo mám šťastně za sebou, v kapse křečovitě svírám krabičku Peter  a celá uslintaná se hrnu ke dveřím, za kterými mě čeká všeosvobozující čmoudík.(No co?! Ten alkoholik co byl přede mnou si cvakl rumu už v čekárně!!!)

 

1. den - mám šílený absťák! Přestávám dbát o svůj zevnějšek, oči kulím  jako čivava,  třesou se mi ruce, bryndám kafe, šlapu si po rozvázaných tkaničkách, apaticky odpovídám kolegům na pozdrav,  mimické svaly kol úst mi ochabují, cítím  jak mě navždy opouští optimismus a dobrá nálada.  Nesnáším všechny kamarády, kteří se narodili už jako nekuřáci!!!!!

 

2. den - nedá se to vydržet! Na pokraji zhroucení myslím na tichý vemlouvavý hlas pana doktora, který mi doporučil malou odměnu za každý úspěšný den.

NÉÉÉÉÉÉÉÉÉÉÉÉ já kašlu na nějaké stupidní sebeuplácení!  Panebože,  jak jsou mi  všechna slabomyslná předsevzetí ukradena!  Jáááááááá chci kouřit! Philipe Morrisi - pomóóóc!!!!

 

3. den - rodina má přísný zákaz se mě nacokoliv ptát, především na mé pocity. Ty jsou pro ně tabu. A snídaně-obědy-večeře taky!

 

4. den - mám celé patro pro sebe! Kolegové se přestěhovali o poschodí výš. V kancelářích se sedí  po šesti až dvanácti úřednících. Vrátný pod zaryglovanými dveřmi vrátnice požďuchuje klacíkem klíče od mé zabezpečené oblasti.

 

5. den - mám celý byt pro sebe! Manžel, syn a kočky vůbec nevylézají z pod matrací. Jen v noci a na chvíli!

 

6. den. - Narvala jsem do sebe celý balíček žvýkaček. Z ledového dechu mám v ústech  rampouchovou jeskyni. Přestavěla jsem nábytek v kanceláři. Doma se také budou divit.  Doktore! Ty chytroprde! Já Tě zabiju!!!

 

7. den - kouřím jak zavalenej horník. Kutná Hora plynule přechází na třísměnný provoz. Pečlivě vše zaznamenávám do deníčku, který mi pod přetékajícím popelníkem slouží jako podložka.

 

Ále co, příští týden jdu na kontrolu a těch pár psychologických rad snad vydržím.   Takže všichni tady na mě myslete  a pamatujte si :  nikdy se nepokoušejte přestat s  neřestí, která Vám způsobuje jakoukoliv slast....

 

 

P.S. dnes už vím, že ta poslední věta byla velice hloupá!  Naopak nevtíravě šířím osvětu mezi lidmi, kteří chtějí přestat kouřit, ale bohužel i kdyby se celí obalili do protikuřáckých náplastí a žvýkačkami si užvýkali  sanici, tak nad nimi ten malý nikotinový ďáblík pokaždé zvítězí !

--------------------------------------------------

Komentář kardiologa:

Děkuji paní Ivaně za  živý a upřímný popis jejího boje s kouřením.

     Každý prostředek v tomto boji je povolen, proto ponechávám v textu i firemní název přípravku, ač s ním nebo firmou nejsem nikterak spojen.

     Kardiaci- kuřáci, uděláte pro sebe více  než dovedou všechny léky dohromady, které můžeme nabídnout, když budete hledat všechny cesty, jak cévám od  produktů kouření odpomoci !!!


 

Články v této sekci:

*/