ProSrdce.Cz: MUDr. Petr Bouchal
Kardiologická ordinace
Chyba 401: Neautorizováno

Chyba 401: Neautorizováno

Operace srdeční chlopně

Chlopenní vada, od mírných příznaků k operaci srdeční chlopně- příběh pan M.

Pan M. - středoškolák-elektrikář, revizní technik elektro 63 let, nyní důchodce:
Do roku 1985 se u mě neprojevovaly žádné zdravotní problémy. Na gymnáziu jsem hrával hokej a košíkovou. Po vojně jsem se stále snažil o pohyb, v létě vycházky a koupání na přehradě a v zimně bruslení. V životosprávě jsem se nijak neomezoval a vesele kouřil. V roce 1985 po bolestech hlavy byla u mě zjištěna mírná hypertenze a bylo přistoupeno k medikamentosní léčbě s pravidelnou kontrolou u internisty. V roce 1992 jsem se podrobil laparoskopické operaci žlučníku. Při předoperačním vyšetření zjistil vyšetřující lékař slabou nedomykavost chlopně (byl jsem bez potíží).

V roce 1995 mě praktická lékařka poslala na echokardiografické vyšetření, při kterém byla zjištěna nedomykavost mitrální- dvojcípé chlopně II.stupně a stále jsem necítil žádné potíže.

V roce 2000 po občasných zdravotních problémech (nevolnost, slabost, pocení) mi byla zjištěna odumřelá nefunkční ledvina. Na urologii u Sv.Anny mi byla vyoperována a já jsem musel snížit svou fyzickou činnost. Po operaci jsem odložil cigarety a z vlastní vůle přestal kouřit. V součastné době stále nekouřím, i když chuť zapálit si mám pořád.

Od začátku roku 2001 jsem několikrát a to vždy v sobotu a neděli pocítil divné bušení srdce, které přes týden přestalo. Bylo to nepříjemné, ale nevěnoval jsem tomu pozornost. Asi po měsíci (po větší fyzické námaze) potíže nepřestaly a tak na doporučení praktické lékařky jsem vyhledal pomoc u kardiologa . Po vyšetření byla zjištěna arytmie – záchvatovitá fibrilace síní. Byly provedeny tři pokusy s elektrickou versí, ale bez trvalého účinku. Arytmie mi začala vadit, při chůzi do kopečka jsem se zadýchával a při spánku na levém boku jsem cítil bušení srdce, které mi vadilo tak, že jsem nemohl spát.

Po dohodě s kardiologem jsem se podrobil 2.4.2003 katetrizaci v kardiovaskulárním a transplantačním centru u Sv. Anny a vzhledem k volnému termínu 7.4.2003 i operaci chlopně. Byla mi provedena plastika chlopně. Plastika se nezdařila a tak 12.4.2003 byla provedena reoperace a implantována umělá chlopeň. Na dobu po operaci si moc nevzpomínám. Do domácího ošetřování jsem byl propuštěn po 32 dnech pobytu v nemocnici.

V srpnu jsem odjel do lázní v Poděbradech, které mě po fyzické stránce velmi pomohly.
Nikdy nezapomenu na péči lékařů a zdravotních sester (JIP) - od svého kardiologa až po nemocnici.

V součastné době se v rámci své choroby cítím dobře a přes léto se věnuji pracem na chalupě. Zimy strávené v paneláku jsou pro mě nekonečné a ubíjející.

Komentář kardiologa:

Skoro 2O letý vývoj nemoci mitrální chlopně ukazuje na zrádnost jiné nemoci- vysokého tlaku- hypertense. Původně mírná chlopenní vada se při dlouhodobém zatížení při vysokém tlaku nakonec vyvinula v postižení závěsného aparátu chlopně a vývoji prolapsu a tedy vady chlopně se všemi svými projevy: dušností, omezením tolerance fyzické aktivity a poruchami srdečního rytmu- fibrilaci síní.

Z pohledu kardiologa je zajímavé, že po roce po operaci chlopně došlo opět k normalizaci srdečního rytmu na pravidelný. Svědčí to o sníženém zatížení srdce po operaci.
Součástí pooperační péče je nezbytnost antikoagulační- protisrážlivé léčby Warfarinem za sledování účinnosti léčby laboratorně v intervalech 4-6 týdnů.

Články v této sekci:

*/