ProSrdce.Cz: MUDr. Petr Bouchal
Kardiologická ordinace
Kardiologická ordinace > Vaše diagnóza - příběhy nemocných > Léčba akutního infarktu myokardu

Léčba akutního infarktu myokardu

Příběh pana dr. A., který byl přijat do nemocnice pro příznaky akutního infarktu.
Díky včasné a moderní katetrizační léčbě nedošlo k rozvoji infarktu - postižení myokardu.
Děkuji panu dr. A. za poskytnutí svého příběhu. Pokud kliknete sem, prožijete jej s námi.

Je mi 68 roků. Nemoc mě zastihla v listopadu 2003, a to nečekaně – zcela nepřipraveného. Celý život jsem dodržoval přiměřenou životosprávu, byl abstinent, ale bohužel kuřák.
Závažnější problémy jsem nepociťoval. Teprve v posledním období zvýšenou únavu a problémy s dýcháním při chůzi do schodů, což jsem přičítal věku. Dne 10. listopadu mě v nočních hodinách probudily svíravé křeče v pravé polovině hrudníku, s vystřelujícími bolestmi do zad a pravé horní končetiny.
I když ráno bolesti ustaly, navštívil jsem obvodního lékaře, který po vyšetření, i přesto, že EKG a krevní tlak byly v pořádku, trval na podrobnějším kardiologickém vyšetření. Tentýž den jsem byl přijat na Interní kardiologickou kliniku v Brně – Bohunicích. Krátce po hospitalizaci se bolesti projevily znovu a ještě tentýž den lékaři provedli zákrok.
Jsem vděčný, že ač já sám jsem po vymizení prvních bolestí další vyšetření považoval za zbytečné a situaci laicky podcenil, přístup obvodního lékaře a lékařů v nemocnici byl nekompromisní a velmi odpovědný. Během hospitalizace mě byla věnována velmi dobrá péče a mohu lékařům i dalšímu personálu jen upřímně děkovat.
Před operací jsem byl řádně poučen. Operaci i další průběh léčby jsem pak snášel dobře, klidně, na nějaké obavy ze zákroku jsem neměl čas.
Rovněž s pokračující péčí v ordinaci MUDr. Petra Bouchala jsem velmi spokojený. Je na vysoké úrovni a každá návštěva lékaře mi dodává pocit jistoty a klidu.
Farmakoterapii snáším dobře. V mém životě se po operaci nic nezměnilo, žiji stejně plným životem, úměrně věku. Jen jsem se stal nekuřákem, více si svého zdraví vážím a s pomocí lékaře i rodiny se učím více o ně pečovat.
L. A.

Komentář www.prosrdce.cz

Děkuji za příběh. Blíže zasvěceným je zřejmé, že šlo o akutní stadium infaktu myokardu, nemoci často bohužel smrtelné nebo doživotně invalidizující.
Včasným katetrizačním, tedy neoperačním zákrokem na uzavřené věnčité tepně lze obnovit průtok krve do nedokrvené oblasti srdce a zamezit tak vývoji infarktu - odúmrti části svaloviny levé komory.
Tento postup byl před 15 lety neznámý. Tehdy jsme byli jako lékaři na koronárních jednotkách odkázáni na sledování vývoje infarktu a řešení komplikací, v pozdější době na sledování efektu látky, rozpouštějící trombus- krevní sraženinu uzavírající tepnu. Ne vždy se však trombus rozpustil...

Takže to vše již lékaři umí- zastavit vznikající infarkt. Co však neumí, to je asi nejzávažnější: sdělit dnes ještě zdravému člověku, že se má v případě podezření na vznikající infarkt dostat co nejdříve do jejich péče, nejlépe cestou RZP. Hodiny od vzniku bolestí zde hrají zásadní roli a zákrok provedený do šesti, nejlépe do tří hodin má největší šanci na úspěch. A co je úspěch? Přečtěte si ještě jednou poslední odstavec našeho pana dr. A.

 

*/