ProSrdce.Cz: MUDr. Petr Bouchal
Kardiologická ordinace
Kardiologická ordinace > Světové dny zdraví > Světový den srdce 2006

Světový den srdce 2006


Zdravé srdce je základ pro žití plnohodnotného života, nezáleží na věku ani na pohlaví. Udržováním hmotnosti a dodržováním správného životního stylu snížíte riziko srdečních onemocnění a infarktu. Právě proto Světový den srdce je tento rok zaměřeno na “správnou hmotnost a zdravý životní styl“, jako smělé připomenutí lidem po celém světě, že srdce mají pro život.

Jak mít správnou hmotnost a zdravý životní styl

Energická rovnováha

Mít nadváhu znamená, že naše tělo přijme více kalorií než je využito. Potřebujeme žít v energické rovnováze. Pokud chcete shodit přebytečná kila, musíte Vaše tělo přijmout méně kalorií než spálí. Pravidelná cvičení a vyvážený dietní jídelníček Vám pomůže být fit a spálit více kalorií. Vyvarujte se bláznivých diet v podobě nereálných výsledků a povzbuzování k jídlu (nebo nejíst vůbec) určitých jídel. Pamatujte, pokud zhubnete postupně, bude pro Vás lehčí si současnou váhu udržet.

Zdravé stravování

- přijměte vyváženou dietu obsahující množství ovoce a zeleniny, celozrnné výrobky, nízkotučné nebo odtučněné výrobky (jakkoliv přidávající kalorie), nenasycené margaríny a oleje (jako je slunečnicový, kukuřičný, olivový, libové maso, ryby a luštěniny

- vyhýbejte se příjmu soli a cukru

- jezte snídaní a ujistěte se, že sníte 3 jídla denně

- používejte metody pro zdravé vaření jako vaření v páře, vaření, grilování pečení namísto smažení a přidávání více tuku a zdokonalte tyto metody ve vaší rodině

- vyvarujte se kupování sladkostí a nezdravé stravy

- vypijte 6-8 sklenic vody denně

- očekávejte pokušení a plánujte zdravá jídla dopředu

Pravidelná cvičení

- pro dospělé, i 30minut svižného chození denně, Vám pomůže snížit riziko

- děti by měly mít aspoň 60 minut fyzické aktivity denně

- obklopte sebe i svoji rodinu lidmi co Vás podpoří ať už účastí na cvičení nebo připomínáním cvičení

- podpůrná opatření, která Vás podnítí k bezpečné chůzi a jízdě na kole v místech kde bydlíte

- snižte rodinné sledování televize a rozšiřte rodinné sportovní aktivity

- Doma: pracujte spolu na zahradě, procházejte se nebo jezděte na kole abyste splnili svůj cíl, zkuste vystupovat o zastávku dříve

- V práci: Běžte po schodech namísto použití výtahu, utvořte sportovní skupinu a vymyslete nějaké aktivity, procházejte se kolem budovy nebo si zacvičte během oběda

- Ve škole: Doporučte škole, kam chodí Vaše dítě aby podávali zdravá jídla a zvyšte dětem jejich pohybové aktivity

Nadváha je riziko

Nadváha znamená, že srdce musí pracovat více, aby mohlo zásobovat krevní oběh celého těla. To významně zvyšuje riziko srdečních selhání a chorob. Nadváha v dětství zapříčiňuje 3– 5krát vetší riziko srdečních chorob a onemocnění dříve než dosáhnou věku 65.

Nadváha také zvyšuje náklonnost k dalším problémům, které mohou srdeční choroby nebo selhání zavinit:

- Vysoký krevní tlak: nadváha zvyšuje riziko 2-6 krát k většímu krevnímu tlaku

- Vysoký cholesterol: Hladina cholesterolu je ovlivněna velikostí dávky nasycených tuků. Pokud máte nadváhu máte větší riziko.

- Diabetes typ 2: 80% lidí s diabetes mají nadváhu

Zdravá váha, zdravá postava

Jste jablko nebo hruška?

Vaše zdraví je v nebezpečí nejen pod množstvím tuku v těle, ale také kde je ukládán. Pokud jste tvaru jablka, máte tendenci tuk ukládat v oblasti břicha. Postava hrušky má tendenci ukládat tuk v oblasti stehen a pozadí. Jablka mají vyšší riziko srdečních chorob, takže potřebují zvláštní péči při dosahování zdravé váhy.

Změřte si pas, odhalíte riziko

Změřte si pas lehce nad pupkem. Pokud máte více jak 94cm u mužů a 80cm u žen, jste považováni za rizikové. 102cm u mužů a 88 cm u žen je považováno za velmi rizikové.

Index tělové hmoty (BMI)

BMI je ukazatel vašeho zdraví v souvislosti s Vaší výškou a váhou:

BMI = (váha) / (výška)2

Porovnejte Váš BMI s tabulkou uvedenou níže:

Klasifikace

BMI

Riziko

Podváha

<18,5

Malé (ale velké pro ostatní nemoci)

Normální váha

18,5 – 24,9

Průměr

Nadváha

25,0 – 29,9

Lehce zvýšené

Obezita

>30,0

Vysoké

Stupeň I

30,0 – 34,9

Vysoké průměrné

Stupeň II

35,0 – 39,9

Vysoké kritické

Stupeň III

>40,0

Vysoké velmi kritické

O světovém dni srdce

Světový den srdce je nejdůležitější událostí Světové Federace Srdce. Je zaměřen na zvýšení pozornosti veřejnosti a snížení srdečních příhod po celém světě. Za účasti členů a partnerů Federace Srdce je každý rok věnován jinému tématu a zahrnuje široký výběr aktivit jako jsou kontrola zdraví, procházky, běhání, návštěva fitness, koncerty, výstavy a nohem více. Je to pod záštitou médií a dosahuje ve více než sto zemích pozornosti veřejnosti. Tento rok je věnován tématu “Zdravá váha, zdravá postava“.

O světové federaci srdce

Světová federace srdce stojí za pomocí populaci dosáhnout delšího života a lepší kvality života prevencí a kontrolu nad srdečními chorobami a selháními, se zaměřením na země s nižšími příjmy. Zahrnuje 186 zdravotních společností a srdečních charit z více než 100 zemí světa.

Navštivte www.worldheart.org a www.worldheartday.com pro více informací.

stránku připravila Lada Jelínková


*/