ProSrdce.Cz: MUDr. Petr Bouchal
Kardiologická ordinace
Kardiologická ordinace > Novinky z kardiologického světa > Naděje pro obézní a kuřáky

Naděje pro obézní a kuřáky

Nový princip léčby zaměřené na kardiovaskulární rizika

Aneb – jak přestat kouřit a zhubnout pomocí jedné tabletky

Přednášku o novém nadějném preparátu , který zasahuje do nedávno objeveného systému řízení pocitů libosti-tzv kanabinoidního systému, jsem vyslechl na Kongresu Evropské kardiologické společnosti v Mnichově v září 2004. Další výsledky léčby byly předneseny na výročním sjezdu American Heart Association v listopadu 2004 v New Orleansu.Tyto informace čerpám z Medicinal Tribune, 1. čísla časopisu vycházejícího česky.

Jedná se o lék ovlivňující receptory kanabinoidního systému. Léčivo s názvem rimonaband bylo pod značkou Acomplia vyvinuto v laboratořích Sanofi-Synthelabo a působí nejvíce v tukové tkáni.

Nový lék umí snad zázraky: sníží nadváhu, sníží hladiny triglyceridů a zvýší hladinu ochranného cholesterolu HDL, zlepší toleranci glukosy a významně podpoří snahu o ukončení kouření.To vše bylo potvrzeno kontrolovanými studiemi, některé stále ještě dobíhají. Pokud by vše bylo pravda, významně by se ovlivnily součásti tzv. metabolického syndromu, souboru závažných metabolických abnormalit, od kterých je jen krůček ke vzniku závažných cévních nemocí.

Použiji závěrem komentář odborníků: Bude napínavé, zda se vše potvrdí, a skvělé, pokud tomu tak opravdu bude.

Komentář můj: Acomplia by se mohla zařadit do souboru léků ovlivňujících významně kvalitu života moderního člověka: léky na Alzheimerovu nemoc, Viagra na potenci, léky proti padání vlasů. Blíží se vize moderního člověka: 3 tablety denně a jsme krásní, zdatní a ochráněni před demencí.

Již jen čekám na léky na lidskou hloupost a slušné chování. Zatím žádné zprávy z laboratoří farmaceutických firem.

*/