ProSrdce.Cz: MUDr. Petr Bouchal
Kardiologická ordinace
Kardiologická ordinace > Kde Vám poradí > Máte po infarktu, bypassu nebo stentu?

Máte po infarktu, bypassu nebo stentu?

Mám po infarktu myokardu, mám stent, bypass - a co dál?

Laická veřejnost se bojí úmrtí na AIDS nebo rakovinu. Daleko větší procento úmrtí je však na kardiovaskulární onemocnění a tohle procento, podle výzkumu, stále stoupá. V dnešní ,,rychlé" době si člověk neudělá čas na jídlo (o pravidelné stravě ani nemluvě) ani na odpočinek, natož aby se zdržoval výběrem kvalitních potravin nebo dodržoval pohybový režim.

Náš sedavý způsob života s nepravidelnou a nekvalitní stravou zvyšuje hladinu cholesterolu v krvi ,krevní tlak a tak dochází k rozvoji aterosklerozy a následnému poškození cév, tedy i cév, které vyživují srdce a...

Co s tím?

Každý z nás by si měl uvědomit, že za své zdraví je odpovědný především on sám a měl by chtít udělat něco pro své zdraví, protože když nechce, žádný lékař mu nepomůže.

.

Je důležité pravidelně navštěvovat svého praktického lékaře, který v rámci preventivní prohlídky odebere krev (i na cholesterol) a změří tlak- jejichž vyšší hodnoty patří mezi rizikové faktory v rozvoji aterosklerozy.

Normální hladiny cholesterolu v krvi: celkový chol.- do 5mmol/l

LDL chol.- do 3 mmol/l

HDL chol.- nad 1,0 mmol/l- pro muže

Nad 1,3 mmol/l pro ženy

Normální krevní tlak je do 130/80

Pro udržení dobrého zdravotního stavu je velmi důležitá výživa,pravidelná pohybová aktivita, nekouření, udržet si správnou hmotnost.Člověk by měl znát svůj TK a hodnoty tuků v krvi.

Aby si člověk udržel své zdraví je potřeba přijmout tento způsob života jako životní styl- ne jako nutnost, která by ho omezovala- potom je výsledek trvalý.

Výživa

má zabezpečit optimální příjem základních živin. Je důležitá pro udržení dobrého zdravotního stavu.

Porucha ve výživě muže usnadnit rozvoj některých onemocnění.

Pacientům po infarktu nebo s nebo s kardiovaskulárním onemocnění (KVO) se doporučuje- snížit příjem tuků (nahradit živočišné tuky rostlinnými, vybírat nízkotučné potraviny), snížit příjem cholesterolu ( 300 mg/den, obsažen v produktech živočišného původu a vejcích), omezit příjem masa- červené maso nahradit bílým masem a rybami /v jedné americké studii je uvedeno, že nadměrná konzumace červeného masa se podílí na depresívním ladění člověka), omezit příjem cukru (moučníky, cukrovinky, nesladit), omezit příjem soli ( nepřisolovat, odstranit slánku se stolu),.

Do jídelníčku je vhodné zařadit, ovoce, zeleninu, ořechy, celozrnné pečivo, luštěniny, ryby, drůbež, nízkotučné jogurty a sýry

Jak přestat kouřit-

Kouření je nejdůležitějším ovlivnitelným faktorem v rozvoji aterosklerozy a ICHS

Kouření urychluje rozvoj aterosklerozy cév. Neslučuje se s léčbou KVO-kardiovaskulárních onemocnění , protože v postatě tuto léčbu neguje.

Pacienti kouří protože tabákový kouř obsahuje látky, které v CNS mají stejné účinky jako jiné návykové látky jako např. heroin. Vzniká tak závislost na tabáku, která je buď psychická, nebo fyzická

Psychická- s kouřením jsou spojeny chvíle odpočinku, zvládání stresových situací, rituály.

Fyzickou- způsobuje nikotin, po jehož vynechání se objevují abstinenční příznaky.

Alkohol

Konzumace malého množství alkoholu zvyšuje hladinu HDL-cholesterolu, pacient by měl ovšem zvážit všechna zdravotní rizika a je třeba zohlednit energetickou hodnotu alkoholických nápojů. Doporučené množství je 1/3 piva nebo 1-2 dcl vína nebo 25 ml destilátu

Úprava tělesné hmotnosti

Zvyšování tělesné hmotnosti je vždy nepoměr mezi příjmem kalorií a výdejem kalorií.

Jestliže se pacient sám rozhodne upravit svůj jídelníček a zvýští pohybovou aktivitu a nemá příliš velkou nadváhu, dochází ke snižování tělesné hmotnosti, je však potřeba váhu hlídat,aby nedocházelo k rychlému úbytku- stačí 1-2 kg za měsíc.

Je dobré když si pacient nastaví reálné cíle- například zhubnout 10% své váhy. I to se zobrazí na výsledcích krevních tuků, a na snižení krevního tlaku a pacient se cítí celkově lépe.

BMI je index tělesné hmotnosti a vypočítá se váha v kg/ výška v m na druhou (90kg/1,8m na druhou = 27,77. Norma je 18,5-24,9. Čím vyšší BMI, tím větší riziko KVO i jiných zdravotních problémů.

BMI nad 30 vyžaduje terapii na specializovaných pracovištích.

Také podle obvodu pasu lze určit KV riziko- u žen je normální do 88 cm, u mužů do 102 cm

Pohybová aktivita

Lidský organismus je svým biologickým vývojem i strukturou přizpůsoben stavu pohybové aktivity, nečinnost a nedostatek pohybu je nezdravý stav pro náš organismus a podílí se na zvyšování tělesné hmotnosti, rozvoji aterosklerozy, hypertenzi a tím na rozvoji KVO.

Dostatek pohybu působí na snižování hladiny tuků, na odbourávání hormonů vyplavených do krevního oběhu v souvislosti se stresem. Pravidelná pohybová aktivita zvyšuje odolnost jedince proti stresu, přispívá k udržení pocitu dobré pohody a zdraví do pozdního věku.

Fyzická zátěž je velmi individuální- jiná je pro člověka, který již v mládí provozoval nějaký sport, jiná pro člověka, který ještě nikdy nesportoval- například chodit co nejvíce pěšky

Důležitá je pravidelnost pohybu. Rytmické cvičení denně 10 min nebo minimálně 20-30 min 3x týdně nebo 4 km svižnou chůzí denně.

Poslední dobou je již plně uznávaná posilovací aktivita ve fitness, nejlépe pod dohledem dobrého trenéra.

druh činnosti kcal/hod 100g potravin kcal

klid , spánek 80 50 g bílý rohlík 147

sezení 100 50 g celorného rohlíku má 109

lovení ryb 130 kmínový chléb 244

stání 140 výběrový 253

běžné dom. práce 180 slunečnicový 262

kyjevský 245

jízda na kole (9km/h) 210

chůze pomalá (4km/h) 210 rýže 343

lehká práce na zahradě 220 brambory 79

golf 250 těstoviny 356

sekání trávy sekačkou 250 čočka 343 sekání trávy kosou 270 hrách 341

veslování /4km/h) 300 houskový knedlík 263

plavání (0,5km/h) 300 bramborový knedlík 241

chůze-rychlejší (6km/h) 300

tanec 300

badminton 350

volejbal 350

jízda na kolečkových bruslích 350

skákání na trampolině 400

rytí, kopání, práce s lopatou 400

bruslení 400

sekání, řezání dřeva 400

tenis 420

rychlý tanec 490

jogging (běh) 585

lyžování (sjezd) 600

házená, squash 600

fotbal 600

běh na dlouhé trati /16km/h) 900

Existují u nás poradny, které vychází z poznatků, že nevhodné jídelní a pohybové návyky jsou naučené a dají se změnit. Jde o psychologickou metodu, která pacienta s nadváhou vede ke změně životního stylu.

Lázně

Je vhodná i lázeňská léčba, kterou podstoupí většina pacientů po srdeční příhodě nebo operaci. Po dobu jednoho měsíce se pacienti seznámí se zdravou výživou, se svými možnostmi pohybové aktivity, mají možnost se odnaučit kouřit.

Lázeňská léčba zlepšuje psychický stav nemocného, zkracuje pracovní neschopnost.

KVO se věnují v Teplicích nad Bečvou, Lázně Libverda, Poděbrady, Konstantinovy a Františkovy Lázně.

Nemocní, kteří nenastoupí LL mohou využit rehabilitačního programu pro kardiaky, který probíhá v nemocnici U Sv. Anny nebo v nemocnici v Bohunicích. Po dobu 3 měsíců 3x týdně 1 h si nemocný má možnost zlepšit svoji kondici. Rehabilitaci předchází vyšetření komplexní kardiologické vyšetření včetně spiroergometrie, kde se stanoví optimální individuální zátěž.Vyšetření se opakuje na závěr rekondičního programu.

Moderní poznatky medicíny stále více potvrzují, že nejlepší je chorobám předcházet.

Zdraví je dobro o němž nevíme, dokud je neztratíme (latinské přísloví) a za peníze si je nekoupíme.

Stránku připravila zdravotní sestra Lada Jelínková. Naše ordinace nabízí jejím prostřednictvím edukační pohovory s pacienty po srdečních operacích nebo revaskularizacích.

*/