Příběh pana J.F., 85 let

Asi před 5 lety mi začalo píchat u srdce.Lékaři říkali, že je to stářím.Bylo mi tehdy skoro 8O let.Smířil jsem se s tím.O něco později jsem začal pozorovat, že srdce začíná vynechávat, z počátku jeden tep, později vícekrát.Stál jsem třeba na náměstí , přepadlo mě to a jako bych začal ztrácet vědomí.To se však nikdy nestalo, za chvíli to přešlo.Obrátil jsem se na paní praktickou lékařku. Ta mě odeslala k vyšetření do Fakultní nemocnice Bohunice, kde mi po vyšetření implantovali 4.8.2004 kardiostimulátor.Od toho dne žádnou bolest as hlavně závratě a poruchy vědomí nepociťuji a cítím se dobře.

Děkuji lékařům i ošetřovatelskému personálu této nemocnice za provedený výkon a jsem jim velice vděčen.

Komentář kardiologa:

Poruchy srdečního rytmu jsou velice širokou kapitolou. Bradykardie, neboli poruchy srdečního rytmu vedoucí k pomalé srdeční činnosti jsou velmi dobře a efektivně řešeny pomocí trvalé kardiostimulace. O zátěži se zákrokem i ve vysokém věku pak J.F nepíše, protože implantace kardiostimulátoru prakticky nezatěžuje. Je provedena v místní anestesii a nemocný je schopen po zákroku za 2-3 dny opustit nemocnici.

S kardiostimulátorem je další život prakticky bez omezení. Jeho ochrana vůči mobilním telefonům i jiným zařízením je již dnes velmi dobře vyřešena. Jenom na letišti je třeba informovat personál.

Jaké kardiostimulátory a pro jakou indikaci - to je další rozsáhlá kapitola, určená spíše lékařům.

Jaká je životnost kardiostimulátorů? Určitě 5-7 let, mnohé mají i delší.

Výměna kardiostimulátoru je již jednoduchou záležitostí s 2-3 denní hospitalizací.